P~O        Chinin        Gramec        Kulturníček        Povídky        Agent        Přehled.net        Versus    

     ostatní | 11.08.2005, 14:31:00

Kdy napsal Kryl Bratříčka?

Karel Kryl tvrdí, že 21. srpna 1968, spolu s Bratry (Tak vás tu máme). Ale tak jednoznačné to není. (aktualizováno)

Kryl v Půlkacíři, rozhovorech s Milošem Čermákem, říká:

Druhý den (myšleno 21. srpna 1968) jsem z té načaté, nedokončené dovolené odjel vlakem Kojetín-Ostrava. Země už byla obsazená. byli tam Poláci ze severu. Díval jsem se na ty železné maringotky... a nejdřív jsem napsal Bratry z Krve kainovy..., balšoje spasíbo, braťja zachvátčiki, dojel jsem do Nového Jičína cestou jsem napsal Bratříčka.

Pak je tu ještě Hutkovo svědectví, jak jel Kryl v tom vlaku s ním (to jsem zatím nenašel), a jak mu Hutka řekl, že je Bratříček sračka (kniha Pravděpodobné vzdálenosti):

... já mu řekl: Karle, to se nestydíš za takovou sračku? A on začal křičet něco o hippies, o květinách ve vlasech a podobné pitomosti. Mně ta písnička připadala zbytečně melancholická, taková nějaká hloupě komerční. Téma okupace se mi zdálo mnohem závažnější a hlubší. Chtěl jsem o tom napsat velkou filozofickou píseň, ale to se mi nepodařilo. Takže: já jsem sice ke Krylovi kritický, ale on tehdy písničky psal a já ne.

Jaroslav Hutka a Karel Kryl se — řekněme — zrovna nemilovali, a že by autor Pasážové revolty křičel něco o květinách ve vlasech, to se mi zdá až nepravděpodobné. To spíš právě v Hutkovi bych viděl hipísáka.

Lze Krylovi jeho vzpomínku věřit? Michal Huvar v encyklopedii Kryl o písni píše:

Všeobecné mínění o tom, že vznikla v srpnu 1968, vážně zpochybňuje Jaroslav "Kobra" Kučera, vedle Kryla někdejší člen teplického Divadélka na zámku, respektive Divadélka pro známý: "... jedním jsme si ... jisti. Že textappeal K + K + K měl v 67. roce reprízu... Nu a tady jsme všichni slyšeli poprvé Bratčířka. Když jsem to v Lucerně v roce 1990 Kájovi říkal, pokyvoval hlavou. Ale ty jsi na Svobodné Evropě tvrdil, že jsi ho složil ve vlaku při okupaci. proč nechceš připustit, že jsi vizionář, teď bys z toho mohl mít živnost, říkal jsem vážně humorně. Je to možný, ale nech to tak, odvětil..." (... and you, 4, 1997, únor.)

Krylovo "zatajení", pokud k němu opravdu došlo, mohlo mít svou lákavou příčinu v jeho náhlé a nevídané popularitě. Autorova volba nepřiznat pravdu - opakuji: pokud k ní došlo — však v horizontu budoucí pozice autora se schopností "vidět" i to, co se teprve stane, mu spíše ublížila. V tomto čase, kdy ještě nemáme prozkoumán jeho rozsáhlý zvukový archiv, víme jedno: jako neexistuje důkaz o dataci písně k roku 1968 (Hutkovo plácnutí, že je ve vlaku zrovna ve chvíli, kdy Kryl tam písničku Bratčířku, zavírej vrátka dokončoval, nelze brát vážně), není ani důvod nevěřit tvrzení Kučerovu.

Že si Kryl nepamatuje vše přesně, to se dokázat dá, ostatně právě data o teplickém Divadélku se mu — jak Huvar ukazuje — pletou.

Huvarova kniha, která "vědeckou metodou sběru materiálů odhaluje mýty, omyly a scestná tvrzení" se snaží o "dovysvětlení řady omylů, mystifikací, ba lží, které kolem Kryla nadělali novináři a hudební publicisté svou začasto až neuvěřitelně lajdáckou a povrchní prací". Diskuse kolem datace Bratříčka je z těch mystifikací asi nejdůležitější, ve zbytku knížky Huvar — povětšinou a bohužel — nadává na Jiřího Černého a omlacuje mu o hlavu vše, co o Krylovi kdy napsal, včetně chybějících větných čárek. Škoda, že i ve třetím, rozšířeném vydání Huvar neopravil Kučerovo křestní jméno na správné Josef.

Paměť holt slábne. I ten Černý předkládá celkem šest verzí toho, jak spolu s Krylem sestavil jeho první elpíčko. Kryl sám přidává sedmou: "Vyšla tehdy má první deska, na jejíž sestavení jsem neměl vliv..."

Tak si tedy vyberte. Já věřím tomu, že Bratříček je starší. Narážky na Rusy nejsou prvoplánové jako v Bratrech, přes mnohá opakování slov a typický slovník se mi příčí představa, že by v jedné cestě vlakem použil slova bratr a bratříček v tak odlišných souvislostech, a konečně — tím vizionářem Kryl opravdu byl. Jeřabiny totiž zcela jistě vznikly už v šedesátém sedmém:

Na břehu řeky roste tráva ostřice
Prý přišli včas však vtrhli jako vichřice
Nad tichou zemí
vrčí netopýři
a národ němý
tlučou oficíři

Souvisí:
Záhada Krylova Bratříčka
Pomožme si při pátrání! (rozhovor s Janem Krylem)
Případ se vyjasňuje (rozhovor s Jiřím Černým)
Karle, odpočívej v pokoji (rozhovor s Vojtěchem Klimtem)


link


Ohlasy

[1] 11.08.2005, 16:33:08 asTMA
Převelice pěkné!

[2] 13.08.2005, 02:19:29
mč by se možná pozastavil nad tím <i>Jaroslavem</i> Kobrou...

[3] 13.08.2005, 10:02:36 P~O
Vynikající postřeh! Hned jsem aktualizoval.

[4] 16.09.2005, 10:34:16 Martin

[5] 16.09.2005, 10:35:43 Martin - mail
Ten Huvar udal Rejžka v komunistickém tisku, že pozval na podium v Lipnici Václava Havla.

[6] 04.01.2006, 14:40:08 Luboš - mail
Jeřabiny sice existovaly už dřív, ale s jiným textem. Tenhle známý text vznikl až po okupaci někde u ohně na čundru, kde se zrovna Kryl vyskytoval, když sem vtrhla vojska VS.

[7] 06.01.2006, 12:34:39 P~O
Luboš: To je pro mě úplná novinka, lze to zazdrojovat?

[8] 17.01.2006, 14:06:43 Luboš - mail
PO: Už přesně nevím v jaké knížce jsem to četl, ale pamatuju si, že tam byl i původní text. Tady je to také zmíněné:
http://home.tiscali.cz/cz010955/zivot02.htm


Přidání ohlasu
Ctěné jméno:


E-mailová addresa:


URL vašich stránek:


Ohlas:






Z obsahu vybíráme

Dopis Iljovi Hurníkovi

Bída české operní publicistiky

Landa pro český národ

Upadá trh s nahrávkami?

Má vlast (přímý přenos)

Arvo Pärt: Tabula rasa (1/6)

Kdy napsal Kryl Bratříčka?

Ohlasy P. T. obecenstva